ویلای دشتی

بازدید: 226

طبق تعریف های موجود دشت، سطحي هموار و وسيع، با شيب نسبتاً كم، بدون شكستگي، داراي ظاهري صاف و هموار و معمولاً محصور در ميان كوه‌هاست، كه تحت تاثير عوامل گوناگونی در سرزمين ايران پديد آمده‌اند، شناخته می شوند. رشته‌ كوه‌های ايران، دشت‌ها را به حوزه‌‌هاي متعددی تقسيم كرده‌اند. كه وسيع‌ترين آنها در مركز و مشرق ايران قرار دارد. از ويژگي‌هاي طبيعي اين دشت‌ها، حاكميت آب و هوايي خشك در تمام آنهاست، از اين ‌رو به اين گونه‌ دشت‌ها، دشت‌هاي بياباني مي‌گويند. تنوع شرايط آب و هوايی، ارتفاع و جهت رشته ‌كوه‌هاي اصلی، نوع دشت‌هاي ايران را از غرب تا شرق متفاوت كرده است. شرايط مناسب‌تر آب و هوايي در نيمه غربی ايران، يعني وجود رطوبت و بارندگی كافی و جريان رودهاي پرآب، دشت‌هايي با وسعت كم اما حاصلخيز به وجود آورده‌اند.

دشت‌‌هاي حاصلخيز ايران، به ويژه گونه‌هاي وسيع، كم ارتفاع و قابل دسترس آن، كه بستر رودخانه‌ها و برخوردار از ساير منابع آبي بوده‌اند، معمولاً، محل تجمع گروه‌هاي انساني براي زيست و جايگاهي براي توسعه كشاورزي، ايجاد مدنيت و رشد فرهنگ شهرنشيني به شمار آمده‌اند. از همين رو، در فرهنگ نام‌های جغرافيايی ايران، دهها شهر و روستا و منطقه وجود دارند كه اسامی آنها، با پيشوند يا پسوند دشت همراه هستند. مانند، كلاردشت، خرم‌دشت، دشت مغان، دشت آزادگان، جواهر دشت، گوهر دشت و ...، دشت ها عموماً نقطۀ مقابل کوهستان و مناطق ییلاقی هستند. که از دیر باز محل سکونت کوچ نشینان، در فصل های پاییز و زمستان بوده اند. در ادبیات جغرافیای ایران از مکان ها، بعنوان قشلاق یاد می­ شود.

دشت های حاصلخیز و دارای آب، مهد شکل­ گیری اولین سکونت­گاه ­ها، در فلات مرکزی ایران می ­باشند. این مناطق، از تاریخ تمدن و معماری خاص متأثر از اقلیم دشتی، برخوردار هستند. گستردگی فعالیت های کشاورزی، باغداری، دامداری و ایجاد صنایع تبدیلی در حواشی دشت ها، فرصت­ های زیادی را برای ساخت ویلا در این مناطق، ایجاد کرده است. دسترسی نسبتاً آسان به کلیه سامانه ­های خدمات شهری، درکنار وسعت موقعیت ساخت ویلا در این مناطق را، بعلت فعالیت­ های اقتصادی، صعنتی و تولیدی، با محدودیت­ های خاصی مواجه نموده است.

انتخاب مکان مناسب در دشت ها، برای ساخت ویلا، نیازمند داشتن شناخت لازم از محیط، توان ارزیابی کارشناسانه و درست را، به یک ضرورت راهبردی مهم در این خصوص تبدیل نموده است. مینرونیوم با داشتن درک کامل و درست از این نیاز مهم، با تشکیل واحد املاک، با مطالعه موقعیت ­های موجود و کسب قابلیت­های لازم، از توان ارائه پیشنهاد مطلوب، برای انتخاب ملک مناسب، جهت ساخت ویلا، برخوردار است. با توجه به ویژگی ­ها و موقعیت­ های محیطی، نزدیکی به مناطق و امکانات شهری، بنا به دلایل متعدد اقتصادی و اجتماعی، داشتن یک ویلای با کیفیت مطلوب در موقعیت­ دشتی، بمنظور پر کردن اوقات فراغت مردم فعال در منطقه، به یک نیاز جدی تبدیل شده است. مجموعۀ این عوامل و نیازها، ساخت ویلا در این مناطق را به یک سرمایه­ گذاری سودمند تبدیل کرده است.

تفاوت اقلیم­ های دشتی و تنوع سلایق و خواسته­ های مشتریان، همراه با توانایی­ های متفاوت اقتصادی و گوناگونی منزلت­های اجتماعی از یک طرف، در کنار دسترسی به انواع مصالح، امکانات، تاسیسات زیربنایی و ... موجب شکل گیری مجموعۀ متنوعی از طرح ­های معماری و مهندسی و ساخت ویلا در این مناطق شده است. لذا به فراخور تنوع عوامل اثرگذار در ساخت ویلاهای دشتی، انتخاب طرح معماری زیبا و هنرمندانه، توأم با مهندسی ساخت اصولی در این مناطق، به یک امر چالش برانگیر مهم و تخصصی و هوشمندانه تبدیل شده است. مینرونیوم با داشتن دید وسیع و همه جانبه به این امر، با ایجاد قابلیت­ های سازمانی لازم و با ارائۀ طرح های خاص و متجانس با محیط، راه رسیدن مشتری به رضایت و خشنودی پایدار را شناسایی و تعریف نموده است.  

نکته: برای کسب اطلاعات کامل­تر از «خدمات انتخاب ملک» به قسمت «مینرونیوم چگونه کار می­کند؟» مراجعه فرمایید. 

ویژگی­ های ویلاهای دشتی

 • - سازه­ های مقاوم و پایدار در قبال زلزله (بعلت نزدیکی به گسل ­ها).
 • - توجه دقیق به محیط پیرامونی، موثر در طرح معماری نماها.
 • - داشتن امکان برخورداری از تنوع در مصالح و تجهیزات.
 • - وسعت انتخاب منظر و چشم­ انداز.
 • - متاثر از قوانین و مقررات محلی (شهری – منطقه ­ای).
 • - دسترسی به تأسیسات و امکانات زیر بنایی و خدمات شهری.
 • - امکان تغییرات محیط پیرامونی در آینده. بعلت فعالیت های اقتصادی و عمرانی و شهری در حال رشد.
 • - محدودیت در استفادۀ آزادانه از محوطه­ های باز.
 • - مبلمان داخلی متنوع و همگرا با طرح اصلی و تلفیق آن با خواسته­ های مشتری.
 • - امکان تنوع در ساخت محوطه ­و فضای­ های سبز.
 • - امکان برخورداری از تنوع در پوشش­ های داخلی و خارجی و پشت بام.
 • - برخورداری از تأسیسات شهری (آب، فاضلاب، برق، اینترنت و ...).
 • - رعایت معارض­ های محیط پیرامونی (دید، منظر، آلودگی نور و صدا، بلند مرتبه ­سازی­ ها و...) در طراحی.
 • - الزامات ناشی از رعایت استاندارد ها و مقررات نظام مهندسی کشور.

روش سفارش طراحی و ساخت ویلا

شما برای سفارش طراحی و ساخت ویلای دلخواه خود با ورود به قسمت «روش کار مینرونیوم» و مطالعه توضیحات ارائه شده، با تکمیل «فرم سفارش ویلا» و ارسال آن به مینرونیوم اولین گام جدّی خود را برای رسیدن به ویلای مورد نظرتان بردارید. 

«مینرونیوم پنجره ای به آسایش و زیبایی»

نظرات