بیشتر بدانیم

بازدید: 542

مینرونیوم چگونه ساخته شد؟

نام مینرونیوم ترکیبی است از «مینروminro» و «نیومnium». ما با الهام از کلمات جغد مینروا (minerva) و پسوند(ium) که در زبان یونانی به معنی پناهگاه، ساختار و بافت می باشد. نام خاصی را با ترکیب و تعدیل و دست کاری این دو کلمه، بنام «مینرونیوم» (minronum) ساختیم. مینرونیوم یک نام ابداعی و نوآورانه است که معنی و مفهوم آن از نظر ما، نام محلی است که هنر و دانش در ساختار آن استقرار یافته و نماد آن جغد مینروا می باشد.

مینروا چیست؟

جغد مْینِرْوا نزد رومیان نماد الهه خرد و حکمت است. این الهه در فرهنگ یونانی، معادل آتنا می باشد.

جایگاه جغد مینروا در فلسفه

در تاریخ فلسفه اولین بار فریدریش هگل آلمانی، «فیلسوف» را به جغد مینروا تشبیه کرد. تشبیه فیلسوف به جغد از آن‌ روست که این پرنده کار خود را هنگامی آغاز می‌کند که روز رو به پایان است و تاریکی غروب بتدریج فضا را تیره می‌کند. فلسفه نیز هنگامی سربرمی‌آورد که سبکی از زندگی، دوران شکل‌گیری و رشد خود را گذرانده و آرام‌آرام گردوغبار خاکستری زمان بر روی آن می‌نشیند. فلسفه دورۀ کهنسالی وضع موجود را با رنگ خاکستری به تصویر می‌کشد و امر واقع را در قلمرو فکر بازسازی می‌کند.

مینروا (به لاتین: Minerva) در باور رومیان باستان،  الهۀحکمت و جنگ استراتژیک و حامی هنرها، تجارت و استراتژی می باشد. مینروا همچون مارس حامی خشونت نیست، بلکه تنها پشتیبان جنگ دفاعی است. از سده دوم پیش از میلاد، رومیان باستان وی را با الهه یونانی آتنا، برابر دانستند. مینروا در کنار ژوپیتر و یونو یکی از سه خدای رومی تریاد کاپیتول است. وی الهه باکره موسیقی، شعر، پزشکی، حکمت، بازرگانی، نساجی، و صنعت‌گری بود. مینروا اغلب با مخلوق مقدسش که یک جغد است و معمولاً جغد مینروا نامیده می‌شود، به تصویر کشیده شده است، جغدی که تجسم انس او با حکمت و دانش است؛ مینروا غالباً با قدی بلند و بدنی قهرمانانه و عضلانی تصویر شده است و زره پوشیده و نیزه‌ای در دست و جغدی بر دوش دارد.

منابع:

  •  ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  • G. W. F. Hegel, The Philosophy of Right, in Hegel: The Essential Writings, ed. Frederick G. Weiss (New York: Harper Torchbooks, 1974), 256.

 

بازخوردها