مینرونیوم چگونه ساخته شد؟
30 خرداد 1400

مینرونیوم چگونه ساخته شد؟

معنی مینرونیوم از نظر ما، نام محلی است که هنر و علم در ساختار آن استقرار یافته و نماد آن جغد مینروا است.

نام مینرونیوم ترکیبی است از «مینروminro» و «نیومnium». ما با الهام از کلمات جغد مینروا (minerva) و پسوند(ium) که در زبان یونانی به معنی پناهگاه، ساختار و بافت می باشد. نام خاصی را با ترکیب و تعدیل و دست کاری این دو کلمه، بنام «مینرونیوم» (minronum) برای خود ساخته¬ایم، مینرونیوم یک نام ابداعی و نوآورانه است. معنی مینرونیوم از نظر ما، نام محلی است که هنر و علم در ساختار آن استقرار یافته و نماد آن جغد مینروا است.

مینروا چیست؟

جغد مْینِرْوا نزد رومیان نماد الهه خرد و حکمت است که معادل آن در فرهنگ یونانی آتنا است.

تصویر جغد آتنا بر روی یک سکه نقره

---

پیکره مینرو اثر یوهان باپتیست در موزه ملی مونیخ

جغد مینروا در فلسفه

اولین بار فیلسوف آلمانی فریدریش هگل، «فیلسوف» را به جغد مینروا تشبیه کرد. تشبیه فیلسوف به جغد ازآن‌روست که این پرنده کار خود را هنگامی آغاز می‌کند که روز رو به پایان است و تاریکی غروب بتدریج فضا را تیره می‌کند. فلسفه نیز هنگامی سربرمی‌آورد که شکلی از زندگی دوران شکل‌گیری خود را گذرانده‌است و آرام‌آرام گردوغبار خاکستری زمان بر روی آن می‌نشیند. فلسفه کهنسالی وضع موجود را با رنگ خاکستری خود به تصویر می‌کشد و امر واقع را در قلمرو فکر بازسازی می‌کند.
مینروا (به لاتین: Minerva) الهه رومی حکمت و جنگ استراتژیک و حامی هنرها، تجارت و استراتژی است. مینروا همچون مارس حامی خشونت نیست، بلکه تنها پشتیبان جنگ دفاعی است. از سده دوم پیش از میلاد، رومیان باستان وی را با الهه یونانی «آتنا» برابر دانستند. مینروا در کنار ژوپیتر و یونو یکی از سه خدای رومی تریاد کاپیتول است.
وی الهه باکره موسیقی، شعر، پزشکی، حکمت، بازرگانی، نساجی، و صنعت‌گری بود. مینروا اغلب با مخلوق مقدسش که یک جغد است و معمولاً جغد مینروا نامیده می‌شود، به تصویر کشیده شده است، جغدی که تجسم انس او با حکمت و دانش است؛ مینروا غالباً با قدی بلند و بدنی قهرمانانه و عضلانی تصویر شده است و زره پوشیده و نیزه‌ای در دست دارد.


منابع:
• ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
• G. W. F. Hegel, The Philosophy of Right, in Hegel: The Essential Writings, ed. Frederick G. Weiss (New York: Harper Torchbooks, 1974), 256.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد