طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی

بدون شک، طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی، تابعی از متغییرهای زیادی از جمله، دیدگاه و خواست معماران، مسائل اقتصادی - مالی، موقعیت جغرافیای – اقلیمی، منابع دردسترس، تعداد و منزلت ساکنین و نیازهای آنها، محدودیت های قانونی، اهداف و نتایج مورد نظر سرمایه-گذاران و سازندگان پروژه می باشد. لذا گوناگونی عوامل و متغییرهای موثر در طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی، بستر لازم را در بین کارشناسان، مهندسان صنعت ساختمان، معماران و شهرسازان فراهم کرده، آنها در تعامل با هم و براساس نوع نگرش و گرایش خود، معمولاً با محور قراردادن یک یا چند پارامتر، که بیانگر دیدگاه ها، خواسته ها، اهداف سرمایه گذاری و محدودیت های پروژه می باشد، مبادرت به تعریف نوع خاصی از مجتمع مسکونی را می نمایند.

مجتمع های مسکونی و دیدگاه مینرونیوم

مینرونیوم با محور قراردادن اهداف و مأموریت سازمانی، اصول و ارزش های 18 گانۀ، دیدگاه توسعه گرایانه و با بهره مندی از دانش و تجربیات معماران، مهندسان و سازندگان، به منظور تامین حداکثری نیازهای آشکار و پنهان مشتریان، مبادرت به تعریف و تقسیم بندی نوع خاصی از مجتمع های مسکونی نموده است. هر چند که این تقسیم بندی از تعریفات متداول تأثیر پذیرفته، ولی ویژگی های کیفی نهفته در آن، نشان دهندۀ تفاوت دیدگاه مینرونیوم، نسبت به سایر فعالین در این عرصه می باشد. لذا به منظور تاکید بر اهمیت ارزش های مینرونیوم و تأثیر تعیین کنندگی آنها، در طراحی، معماری و ساخت مجتمع های مسکونی، در این قسمت به بیانیۀ مأموریت مینرونیوم و تعدای از اصولی که تاثیر زیادی در شکل دهی به دیدگاه های مینرونیوم در طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی دارد اشاره می نمایم. همانطور که می دانیم، در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:

«مأموریت ما ساخت ویلا و مجتمع های مسکونی، بصورت کامل و مبلمان شده، با استفاده از سبک های معماری پست مدرن و مینیمال، با منظری زیبا و دارای امکانات و عوامل آسایش کامل، با رعایت اصول توسعه پایدار و احترام به فردیت انسان، جامعه، سبک زندگی، محیط اجتماعی، زیست محیط و شهر می باشد.»

بخشی از اصول و ارزش های مینرونیوم

- آفرینش زیبایی بصری و منظر در ساخت.
- ایجاد آسایش، رفاه، تامین رضایت و خرسندی برای مشتریان.
- رعایت اصول توسعه پایدار در طراحی و ساخت.
- احترام به فردیت انسان، جامعه، طبیعت و زندگی اجتماعی.
- خدمت به جامعه و مردم در مرکز توجه شرکت قرار دارد.

حال با توجه به پارامترهای اثر گذار در تقسیم بندی و تعریف نوع مجتمع های مسکونی، و محتوی کیفی بیانۀ ماموریت و اصول و ارزش های مینرونیوم، که تشکیل دهندۀ عناصر اصلی فلسفه کسب و کار شرکت می باشند، شاخص های تعیین کنندۀ، تقسیم و تعریف مجتمع های مسکونی از نظر مینرونیوم را، به ترتیب زیر بیان نماییم:

شاخص های طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی از دیدگاه مینرونیوم

 • - تامین نیازهای مشتریان، ایجاد آسایش، امنیت، رفاه مادی و معنوی.
  - زیبایی بصری و منظر در همخوانی با محیط طبیعی و شهری.
  - سبک معماری پست مدرن و هنر ایرانی.
  - احترام به فردیت و شخصیت انسان (احترام به گروه بندی های سنی، جنس و نیازهای مرتبط با آنها).
  - توجه به نیازهای اجتماعی، منزلت و پایگاه اجتماعی خانواده و اشخاص در جامعه.
  - اهمیت دادن به نهاد خانواده و نیاز های آنها.
  - نشاط آفرینی و شادی بخشی در طراحی، دکوراسیون داخلی، بیرونی و محوطه سازی.
  - تامین عوامل سلامتی و بهداشت پیش گیرانه در مهندسی ساخت.
  - توجه به ایجاد امنیت کامل محیطی به عنوان یکی از نیازهای اساسی و تامین کنندۀ آسایش روانی.
  - طبیعت گرایی و همگرایی و دوستی با محیط زیست طبیعی.
  - رعایت اصول توسعه پایدار در انتخاب مصالح، مهندسی ساخت و بهره گیری از تکنولوژی.
  - رعیت حریم مشخص و محصور شده نسبت به زمین ها و ساختمان های اطراف.
  - نگهداری اصولی و مطمئن با هزینۀ مقبول.
  - رعایت استاندارد ها و مقررات ساختمان سازی در کلیه موارد و مراحل مهندسی و ساخت.

تقسم بندی مجتمع های مسکونی

ما ابتدا مجتمع های مسکونی را به سه گروه اصلی زیر تقسیم نموده و در مرحلۀ دوم، با محوریت قراردادن شرایط اقلیمی، منابع در دسترس و شاخص های تعریف شدۀ مینرونیوم، می توانیم شاخه های فرعی زیادی را به این تقسیم بندی اصلی بیافزاییم:

1- مجتمع مسکونی ویلایی.

2- مجتمع مسکونی آپارتمانی.

3- مجتمع های تلفیقی ویلا – آپارتمان.

گروه معماری و مهندسی مینرونیوم، با رعایت کلیۀ شاخص های فوق و تقسیم بندی اصلی، مجتمع های مسکونی را، براساس دو پارامتر نوع – جغرافیا، بشرح زیر شاخه بندی کرده است. مینرونیوم با تلفیق عوامل و شرایط اثرگذار اقلیمی، با سایر مختصات تعریف و انتخاب شده، منابع در دسترس، خواسته های مشتری، اهداف پروژه و الگوی معماری بکار گرفته شده، مجتمع های مسکونی را بصورت خاص، یونیک و طبق سفارش مشتری طراحی نموده و می سازد. دفتر طراحی و معماری مینرونیوم، با این نگرش آمادگی لازم را دارد، تا در یک فضای تعاملی، با تلفیق اصولی خواسته های مشتری و منابع در دسترس، شاخص های سبک معماری انتخاب شده، با طراحی و ساخت مجتمع مسکونی مورد نظر مشتری، به این هدف یونیک جامعه عمل بپوشاند.

از دیدگاه اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی زمین، برای احداث یک مجتمع مسکونی، با داشتن توجیه اقتصادی و فنی برای سرمایه گذاران، دارای اهمیّت فوق العاده زیادی است. کارشناسان مینرونیوم به منظور کمک به انتخاب ملک مناسب برای سرمایه گذاری در این عرصه، در واحد املاک مینرونیوم، آمادۀ ارائۀ هر نوع خدمات مشاورۀ املاک می باشند. کارشناسان مینرونیوم، در کلیۀ مراحل تهیه و تامین ملک مناسب، اخذ مجوزهای لازم، همراه شما سرمایه گذاران مجتمع های مسکونی هستند.

تقسم بندی مجتمع های مسکونی براساس شرایط اقلیمی

1- مجتمع مسکونی ساحلی
2- مجتمع مسکونی شهری جلگه ای
3- مجتمع مسکونی کوهپایه ای
4- مجتمع مسکونی جنگلی
5- مجتمع مسکونی کوهستانی

ویژگی های اصلی مجتمع های مسکونی

 • - امنیّت مالی، جانی و محیطی

 همانا یکی از ویژگی ها و مزایای اصلی و مهم مجتمع های مسکونی، داشتن امنیت در بخش های مختلف آن می باشد. آسودگی خیال ناشی از تامین امنیت، برای دارندگان واحدهای مسکونی، در انتخاب مکان زندگی و استراحت از ارزش خیلی زیادی برخوردار است. امنیت مالی و جانی، با وجود امکان حراست و نگهبانی متمرکز در مجتمع های مسکونی، با هزینۀ کمتر، برای مالکین واحدها اهمیت زیادی دارد. مطمئناً یکی از دلایل مهم مشتریان، برای خرید واحد در مجتمع، ویژگی برخورداری از مزایای آن می باشد.

 • - برخورداری از امکانات مشاع و عمومی با کیفیت مناسب.
  - هزینه تعمیر و نگهداری کمتر.
  - داشتن تاسیسات، با کیفیت مطلوب و در دسترس.
  - خدمات بهداشت محیط مناسب.
  - محیط اجتماعی کنترل شده و دارای آرامش.
  - امکانات تفریحی و گردشگری.
  - برخورداری از فضای محیطی و محوطۀ زیبا و اختصاصی.
  - دارای امکانات محیطی مناسب برای بازی کودکان.
  - محیط مناسب برای گذراندن اوقات فراغت و بازنشستگی.
  - مکان مناسب و راحت برای خانم ها و خانواده.
  - امکانات تفریحی محیطی و خاص (مانند استخر و سالن های بدن سازی و ورزش سالنی)
  - سالن اجتماعات برای برگزاری جشن ها و مهمانی های بزرگ و خاص.
  - مدیریت درست پسماند.
  - فضای سبر مناسب.
  - محیط آرام و فارغ از هیاهو.
  - امکان ایجاد ارتباطات اجتماعی و معاشرت با همسایگان.
  - حفظ حریم خصوصی در عین استفاده از امکانات و منابع عمومی و مشاع.

مسلماً بخش های زیادی از ویژگی های فوق، در خانه ها و ویلاهای انفرادی نیز قابل ابتیاع و برخورداری است، اما مطمئناً هزینه زیاد ایجاد و نگهداری با داشتن محدودیت های مالی، امکان تأمین سطح مناسبی از خدمات فوق را، برای اکثریت مردم غیر ممکن می سازد. نداشتن توانایی مالی و صرفۀ اقتصادی، اقشار زیادی از مردم را در برخورداری از مزایای فوق، در چالش بین خواسته ها و نیاز ها، با محدودیت منابع، دچار سرخوردگی می نماید. لذا تهیۀ این مزایا و ویژگی ها، در خانه ها و ویلاهای فردی، با هزینه های معمولی تا حدود زیادی برای بیشتر خانواده ها غیر ممکن است. در نتیجه، به منظور برخورداری از مزایا و امکانات مجتمع ها، خرید واحد در مجتمع، تبدیل به الویت اول مشتریان شده است. با عنایت به دلایل متقن فوق، سرمایه گذاری در یک موقعیت اقلیمی مناسب، همراه با داشتن طرح معماری - مهندسی درست و ساخت اصولی، دارای توجیه فنی و اقتصادی قابل قبولی است. اقبال زیاد مشتری، برای سازندگان، عامل تضمین کنندۀ برگشت سرمایه، با سود مناسب در مدت زمان کمتر است. انتخاب ملک مناسب، با طرح معماری زیبا، ساخت مهندسی و اصولی، کلید اصلی موفقیت سرمایه گذاری، در این عرصه می باشد.

                                     جدول تقسیم بندی مجتمع های مسکونی
           

نکته: مواردی که با علامت تایید (OK) مشخص شده اند، از امکان احداث بیشتری برخوردار بوده و مقبولیت زیادی نسبت به سایر حالت ها دارند. مجتمع هایی که با این علامت(O) مشخص شده اند، (با توجه به محدویت های قانونی، اقلیمی و...) نسبت به موارد قبلی از اقبال کمتری برخوردار هستند.

با توجه به جدول ماتریسی فوق، کارشناسان مینرونیوم، براساس شرایط اقلیمی، 10 نوع مجتمع مسکونی را، برای سرمایه گذاری و ساخت مناسب تشخیص داده، و بشرح زیر اقدام به معرفی نموده اند: همانطور که ملاحظه می فرمایید، امکان احداث و اقبال آنها از طرف مشتری، نسبت به سایر موارد بیشتر می باشد. در ضمن پارامتر دیگری که، در کیفیت همۀ بخش های مجتمع، اثر گذار است. آمار جمعیت و خانوارهای ساکن می باشد، این عامل در ابعاد و تمامی آیتم های معماری، مهندسی، طراحی و ساخت پروژه، به صورت مستقیم اثر تعیین کننده ای دارد.

انواع مجتمع های مسکونی

1- ویلایی – ساحلی
2- ویلایی – جلگه ای(شهری)
3- ویلایی – کوهپایه ای
4- ویلایی – جنگلی
5- ویلایی – کوهستانی
6- آپارتمانی – جلگه ای - شهری
7- آپارتمانی – کوهپایه ای
8- تلفیقی(آپارتمان – ویلا) ساحلی
9- تلفیقی(آپارتمان-ویلا) جلگه ای- شهری
10-تلفیقی(آپارتمان – ویلا) کوهپایه ای

برای کسب آشنایی بیشتر با خدمات مینرونیوم در این مورد به قسمت "مینرونیوم چگونه کار می کند؟" مراجعه فرمایید.

                                            «مینرونیوم پنجره ای به زیبایی و آسایش»